4.9.2024 r.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki ogłasza nowy konkurs specjalny na projekty badawcze z dofinansowaniem do 400 000 euro.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki ogłasza konkurs specjalny na projekty badawcze pod hasłem: „«Epokowa zmiana»? Inwazja Rosji na Ukrainę i jej wpływ na Polskę i Niemcy”. Jego celem jest analiza obecnych dynamicznych przemian i ich oddziaływania na wewnętrzne konflikty polityczne w Polsce i w Niemczech oraz szerzej rozumianą sytuację polityczną w Europie. Cornelia Pieper, przewodnicząca Zarządu Fundacji i konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, podkreśla: „Nasze szczególne zainteresowanie budzą projekty badawcze, które ujmą zmiany zachodzące w relacjach polsko-niemieckich w podejściu interdyscyplinarnym. Istotnym zagadnieniem wydaje się być również to, czy «Trójkąt Weimarski» zostanie ożywiony i rozszerzony o kolejnych partnerów.”
Konkurs specjalny ma za zadanie zainicjować projekty badawcze polskich i niemieckich naukowczyń i naukowców specjalizujących się w dziedzinach nauk humanistycznych i społecznych, w tym nauk politycznych i historii współczesnej. O kilkuletnie dofinansowanie w maksymalnej wysokości 400 000 euro mogą się wspólnie ubiegać zespoły naukowe z polskich i niemieckich uniwersytetów lub innych instytucji akademickich. Termin składania wniosków upływa 10 grudnia 2024 roku. Możliwy jest również udział dodatkowych partnerów z innych krajów. Konkurs specjalny jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki umożliwia szkołom wyższym i innym instytucjom naukowym w Polsce i w Niemczech realizację wspólnych projektów w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Wspiera ona przede wszystkim projekty badawcze i wydarzenia naukowe. Od początku swojej działalności w 2009 r. PNFN wsparła ponad 440 polsko-niemieckich projektów kwotą ponad 12,6 mln euro.
Szczegółowy opis konkursu specjalnego: „«Epokowa zmiana»? Inwazja Rosji na Ukrainę i jej wpływ na Polskę i Niemcy”.
Kontakt: Daria Mudzo-Wieloch, wicedyrektorka PNFN
tel.: +49-335-6640594, mudzo-wieloch@pnfn.pl
Informacja 04.09.2024 | [PDF - 107,6 kB]
21.6.2023 r.
Podpisanie umowy 21 czerwca 2023 roku w Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie
więcej5.12.2022 r.
Cornelia Pieper, niemiecka konsul generalna w Gdańsku, jest nową przewodniczącą Zarządu Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki. Zajęła miejsce byłej przewodniczącej Bundestagu, profesor Rity Süssmuth, która sprawowała tę funkcję od początku działalności fundacji w 2008 roku. Zastępcą przewodniczącej jest krakowski historyk, profesor Jan Rydel.
Komunikat prasowy, 05.12.2022 | [PDF - 169,1 kB]
więcej26.4.2022 r.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki (PNFN) udzieli wsparcia dwóm projektom poświęconym polskiej i niemieckiej kulturze pamięci po 1989 roku i niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Zdecydowały o tym na posiedzeniu w Berlinie zarząd i rada naukowa Fundacji. Na każdy z projektów przeznaczono po 300 tysięcy euro, rozłożonych na okres odpowiednio trzech i czterech lat.
Komunikat prasowy | [PDF - 92,0 kB]
więcej29.7.2021 r.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki wspiera dwoma specjalnymi konkursami badania dotyczące stosunków polsko-niemieckich w XX i XXI wieku. Zespoły naukowo-badawcze z polskich i niemieckich uczelni lub innych instytucji naukowych mogą się ubiegać wspólnym projektem o wieloletnie dofinansowanie w maksymalnej wysokości 300.000 euro.
Informacja prasowa | [PDF - 172,5 kB]
więcej17.6.2021 r.
17 czerwca 2021 r. minie 30 lat od momentu podpisania przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Federalną Niemiec Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Z tej okazji PNFN wspiera konferencję "Od pojednania do codzienności? 30 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa" organizowaną przez Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Uczelnię Łazarskiego i Niemiecki Instytut Spraw Polskich wraz z innymi partnerami. W Warszawie uczestnicy wydarzenia podejmą się podsumowania mijających 30 lat oraz wskazania kierunków działań w przyszłości.
Informacja prasowa | [PDF - 727,0 kB]
więcej20.8.2018 r.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki ogłasza konkurs specjalny pod hasłem „Ciągłość i zmiana w komunikacji we współczesnych stosunkach polsko-niemieckich”
więcej30.6.2016 r.
Z prof. Ritą Süssmuth, przewodniczącą zarządu PNFN, na temat publicznej misji nauki oraz jej przyszłości w obu krajach dyskutować będą prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w MNiSW oraz prof. Edmund Wittbrodt, były minister edukacji narodowej i były rektor Politechniki Gdańskiej.
więcej8.6.2016 r.
Politycy, naukowcy i młodzież opowiadali o swoich doświadczeniach z sąsiednim krajem. Okazją do spotkania była 25-ta rocznica podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
więcej19.11.2008 r.
Celem jest bliska współpraca studentów i naukowców z obu krajów.
więcej19.11.2008 r.
Platzeck o podjęciu pracy Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki: "Ważny krok w kierunku zacieśnienia stosunków z sąsiadami".
więcej30.11.2006 r.
Federacja i kraj związkowy Brandenburgia zakładają Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki. Celem fundacji jest wspieranie nauki i porozumienia między narodami poprzez intensywną współpracę między studentami, naukowcami i badaczami z obu krajów.
więcej