21.2.2025 r.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki obchodziła 12 lutego 2025 r. w Berlinie 15-lecie swojej działalności. Gośćmi honorowymi wydarzenia były wieloletnia przewodnicząca Zarządu (2008-2022) i honorowa przewodnicząca PNFN, prof. Rita Süssmuth, była przewodnicząca Bundestagu, oraz inicjatorka Fundacji, prof. Gesine Schwan.
Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki (PNFN) spogląda wstecz na 15 lat działalności.
W tym czasie Fundacja przyznała dofinansowanie w wysokości 14 mln euro około 500 projektom z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, zrealizowanym przez naukowców ze
140 instytucji w Niemczech i 100 instytucji w Polsce. Współpraca ta nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób na przestrzeni lat. Z tej okazji Fundacja świętowała jubileusz 15-lecia działalności 12 lutego 2025 r. w Kaisersaal Niemieckiego Towarzystwa Parlamentarnego w Berlinie.
Wydarzenie otworzyła Przewodnicząca Zarządu Fundacji, Cornelia Pieper, Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. W swoim przemówieniu podkreśliła ona pionierską rolę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i jego ówczesnej rektor prof. Gesine Schwan w powstaniu Fundacji. Władysław Bartoszewski, pełniący wówczas funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, odegrał kluczową rolę w zaangażowaniu Polski w działalność Fundacji. Tego wieczoru specjalne podziękowania zostały skierowane do Przewodniczącej Zarządu (2008-2022) i honorowej przewodniczącej PNFN prof. Rity Süssmuth, byłej przewodniczącej Bundestagu, oraz inicjatorki powstania Fundacji, prof. Gesine Schwan. Zostały one uhonorowane za swoje wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w działalność Fundacji. Gesine Schwan wyraziła zadowolenie z trwałego charakteru działalności PNFN, podczas gdy Rita Süssmuth oddała hołd dziesięcioleciom polsko-niemieckiego porozumienia, które poprzedziły powstanie Fundacji, przypominając przy tym historyczne przemówienie Władysława Bartoszewskiego w Bundestagu w 1995 roku.
Jubileusz był okazją do podsumowania dotychczasowych sukcesów Fundacji i omówienia nowych kierunków działań w obecności wieloletnich partnerów i ekspertów w dziedzinie stosunków polsko-niemieckich. W swoich wystąpieniach prelegenci, w tym obydwaj pełnomocnicy rządów ds. stosunków polsko-niemieckich, prof. Krzysztof Ruchniewicz i poseł Dietmar Nietan, podkreślali rolę PNFN jako ważnego ogniwa współpracy naukowej między dwoma krajami. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Andrzej Szeptycki, zaznaczył: „Tak zaawansowana współpraca dwustronna, w jakiej uczestniczą oba państwa, nie jest powszechnie spotykana w stosunkach z innymi krajami”. Stephan Ertner, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Oświaty i Badań Naukowych i członek Kuratorium PNFN, podkreślił znaczenie Fundacji: „Od momentu powstania Fundacja służy budowaniu mostów między Polską a Niemcami, wymianie między dwiema kulturami i promowaniu wspólnych rozwiązań dla wyzwań naszych czasów”. Bettina Martin, minister nauki Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie i przewodnicząca Stałej Konferencji Ministrów Badań Naukowych Krajów Związkowych, powiedziała: „Zwłaszcza w czasach poważnych globalnych wyzwań takich jak zmiany klimatyczne, transformacja cyfrowa, kryzysy geopolityczne czy polaryzacja społeczno-polityczna ważniejsza niż kiedykolwiek jest międzynarodowa współpraca naukowców i wypracowywanie wspólnych rozwiązań”.
W ramach wydarzenia odbyła się również dyskusja panelowa „Nowe wizerunki, nowe role? Zmiany w polsko-niemieckiej komunikacji”. Dotyczyła ona wyników projektu „Aktorzy, obszary, sposoby – polsko-niemiecka komunikacja: ze sobą i o sobie“ zrealizowanego w ramach Konkursu Specjalnego PNFN. Wprowadzeniem do dyskusji był film prezentujący wyniki badań oraz reakcje medialne dotyczące relacji między Polską i Niemcami.
W dyskusji udział wzięli:
Dyskusję moderował Wojciech Szymański, dziennikarz Deutsche Welle.
Po ożywionej dyskusji rozmowy na temat stanu stosunków polsko-niemieckich kontynuowano podczas uroczystego przyjęcia w foyer Kaisersaal.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Pełnomocnicy ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej, prof. Krzysztof Ruchniewicz oraz poseł Dietmar Nietan.
Kontakt dla mediów:
Daria Mudzo-Wieloch
Dyrektorka zarządzająca
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki
Tel. +49-335-6640594
mudzo-wieloch@pnfn.pl
www.pnfn.pl | www.dpws.de
Informacja Prasowa 15 lat PNFN | [PDF - 145.4 kB]
4.9.2024 r.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki ogłasza nowy konkurs specjalny na projekty badawcze z dofinansowaniem do 400 000 euro.
Informacja 04.09.2024 | [PDF - 107.6 kB]
więcej21.6.2023 r.
Podpisanie umowy 21 czerwca 2023 roku w Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie
więcej5.12.2022 r.
Cornelia Pieper, niemiecka konsul generalna w Gdańsku, jest nową przewodniczącą Zarządu Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki. Zajęła miejsce byłej przewodniczącej Bundestagu, profesor Rity Süssmuth, która sprawowała tę funkcję od początku działalności fundacji w 2008 roku. Zastępcą przewodniczącej jest krakowski historyk, profesor Jan Rydel.
Komunikat prasowy, 05.12.2022 | [PDF - 169.1 kB]
więcej26.4.2022 r.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki (PNFN) udzieli wsparcia dwóm projektom poświęconym polskiej i niemieckiej kulturze pamięci po 1989 roku i niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Zdecydowały o tym na posiedzeniu w Berlinie zarząd i rada naukowa Fundacji. Na każdy z projektów przeznaczono po 300 tysięcy euro, rozłożonych na okres odpowiednio trzech i czterech lat.
Komunikat prasowy | [PDF - 92.0 kB]
więcej29.7.2021 r.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki wspiera dwoma specjalnymi konkursami badania dotyczące stosunków polsko-niemieckich w XX i XXI wieku. Zespoły naukowo-badawcze z polskich i niemieckich uczelni lub innych instytucji naukowych mogą się ubiegać wspólnym projektem o wieloletnie dofinansowanie w maksymalnej wysokości 300.000 euro.
Informacja prasowa | [PDF - 172.5 kB]
więcej17.6.2021 r.
17 czerwca 2021 r. minie 30 lat od momentu podpisania przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Federalną Niemiec Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Z tej okazji PNFN wspiera konferencję "Od pojednania do codzienności? 30 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa" organizowaną przez Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Uczelnię Łazarskiego i Niemiecki Instytut Spraw Polskich wraz z innymi partnerami. W Warszawie uczestnicy wydarzenia podejmą się podsumowania mijających 30 lat oraz wskazania kierunków działań w przyszłości.
Informacja prasowa | [PDF - 727.0 kB]
więcej20.8.2018 r.
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki ogłasza konkurs specjalny pod hasłem „Ciągłość i zmiana w komunikacji we współczesnych stosunkach polsko-niemieckich”
więcej30.6.2016 r.
Z prof. Ritą Süssmuth, przewodniczącą zarządu PNFN, na temat publicznej misji nauki oraz jej przyszłości w obu krajach dyskutować będą prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w MNiSW oraz prof. Edmund Wittbrodt, były minister edukacji narodowej i były rektor Politechniki Gdańskiej.
więcej8.6.2016 r.
Politycy, naukowcy i młodzież opowiadali o swoich doświadczeniach z sąsiednim krajem. Okazją do spotkania była 25-ta rocznica podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
więcej19.11.2008 r.
Celem jest bliska współpraca studentów i naukowców z obu krajów.
więcej19.11.2008 r.
Platzeck o podjęciu pracy Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki: "Ważny krok w kierunku zacieśnienia stosunków z sąsiadami".
więcej30.11.2006 r.
Federacja i kraj związkowy Brandenburgia zakładają Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki. Celem fundacji jest wspieranie nauki i porozumienia między narodami poprzez intensywną współpracę między studentami, naukowcami i badaczami z obu krajów.
więcej