DIALOG IN DEN GEISTES- UND SOZIALWISSENSCHAFTENW NAUKACH HUMANISTYCZNYCH I SPOŁECZNYCH
DE | PL

Konkurs główny

Aktualny termin składania wniosków: 15 listopada 2024 r.
Ogłoszenie decyzji: połowa kwietnia 2025 r.
Pozytywnie rozpatrzone projekty mogą zostać rozpoczęte najwcześniej dwa tygodnie po ogłoszeniu decyzji.

Fundacja wspiera przedsięwzięcia w dziedzinie nauk humanistycznych, kulturoznawstwa, prawa, nauk społecznych i ekonomicznych. Projekty muszą byċ realizowane w ramach współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi partnerami. Wyjątki są możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach.

PNFN skupia się w pierwszej kolejności na tematach dotyczących stosunków polsko-niemieckich. Niemniej jednak, aspekty dotyczące innych krajów, względnie kultur mogą stanowić część finansowanych projektów. W wielu przypadkach uzasadnione wydaje się w szczególności uwzględnienie stosunków polsko-niemieckich w kontekście europejskim. Tematy mogą być opracowywane zarówno w odniesieniu do współczesności jak i w ujęciu historycznym. W przypadku badań historycznych priorytetowo traktowane są projekty obejmujące zagadnienia nowożytności i historii najnowszej.

W ramach konkursu głównego można ubiegać się o dofinansowanie projektów naukowo-badawczych odnoszących się do jednego (lub kilku) z czterech priorytetów tematycznych:

  1. Transfer kultury i wiedzy
  2. Procesy europeizacji
  3. Zmiana norm i wartości
  4. Wielojęzyczność

Każdy projekt winien zostać przydzielony jednemu priorytetowi tematycznemu. Możliwe jest również przyporządkowanie projektu do kilku priorytetów tematycznych jednocześnie. Dalsze informacje są dostępne w opisie priorytetów tematycznych. Finansowanie projektu spoza obszaru wyznaczonych priorytetów możliwe jest jedynie w szczególnych, uzasadnionych przypadkach.

PNFN podwyższyła maksymalną kwotę dotacji projektu do 150 000 euro. Udział procentowy pozytywnych decyzji wynosi 30% do 40%. 

Kwota dotacji winna być dzielona możliwie równo pomiędzy partnerów projektu z Polski i Niemiec, przy czym jedna ze stron może otrzymać maksymalnie 60% środków. Niemniej jednak przyznane środki są zawsze wypłacane jednej instytucji - w Polsce albo w Niemczech - która to instytucja będzie odpowiedzialna za przekazanie środków drugiemu partnerowi.

W ramach projektu preferuje się przyznawanie stypendiów. Stawka dla doktorantów wynosi 1 700 euro w Niemczech/ 1 200 euro w Polsce względnie post-doktorantów 1 900 euro w Niemczech/ 1 400 euro w Polsce. 

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dotację należy przesłać wyłącznie za pośrednictwem internetowego portalu obsługi wniosków Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki.

Pięć kroków do złożenia wniosku:

Przed złożeniem wniosku prosimy zapoznać się z instrukcją oraz dalszymi informacjami zawartymi w rubryce Dokumenty.

PORTAL OBSŁUGI WNIOSKÓW
​​

Dokumenty

Instrukcja – konkurs główny

Regulamin przyznawania stypendiów

Opis priorytetów tematycznych

Wzór wniosku

Formularz podpisów

Jak złożyć wniosek?

1. Zarejestrować się na portalu obsługi wniosków

2. Podać kod aktywacyjny

3. Zalogować się podając nazwę użytkownika i hasło

4. Wysłać zapytanie

5. Wypełnić i wysłać wniosek