Aktualny termin składania wniosków: 10 grudnia 2024 r
Ogłoszenie decyzji: połowa kwietnia 2025 r
Pozytywnie rozpatrzone projekty mogą zostać rozpoczęte najwcześniej dwa tygodnie po ogłoszeniu decyzji.
Poprzez konkursy specjalne Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki wspiera badania dotyczące stosunków polsko-niemieckich w XX i XXI wieku. Zespoły badawcze z polskich i niemieckich szkół wyższych i innych instytucji naukowych w Polsce i w Niemczech mogą ubiegać się wspólnie o kilkuletnie dofinansowanie. Projekty muszą być realizowane w ramach polsko-niemieckiej współpracy dwóch instytucji. Współpracę polsko-niemiecką można rozszerzać o partnerów z innych krajów.
Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. nie tylko fundamentalnie zmieniła sytuację geopolityczną w Europie. W wyniku wydarzeń w 2022 r. długofalowe tendencje, wykraczające daleko poza sferę wojskową, uległy takiemu przyspieszeniu i ewolucji, że z pewnością można mówić tu o „epokowej zmianie”. Zagadnienia te są często przedmiotem gorących wewnętrznych sporów politycznych i skupiają się wokół takich tematów jak zwiększone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w polityce energetycznej lub postrzegane zagrożenie dla tożsamości narodowej w postaci liberalnej polityki migracyjnej.
Nowa sytuacja geopolityczna wywołała jednocześnie zmiany w zakresie stosunków międzynarodowych. Czy mamy do czynienia z dynamicznym umocnieniem integracji europejskiej? Czy ożywieniu ulega Trójkąt Weimarski, czy poszerzony zostanie on o nowe państwa członkowskie? W centrum zainteresowań planowanego konkursu specjalnego leży kwestia czy „epokowa zmiana” zmienił płaszczyzny politycznych konfliktów wewnętrznych w Niemczech i w Polsce oraz stosunki dwustronne i międzynarodowe.
Konkurs specjalny ma za zadanie zainicjować projekty badawcze polskich i niemieckich naukowczyń i naukowców specjalizujących się w dziedzinach nauk humanistycznych i społecznych, w tym nauk politycznych i historii współczesnej. O kilkuletnie dofinansowanie w maksymalnej wysokości 400 000 euro mogą się wspólnie ubiegać zespoły naukowe z polskich i niemieckich uniwersytetów lub innych instytucji akademickich. Termin składania wniosków upływa 10 grudnia 2024 roku. Możliwy jest również udział dodatkowych partnerów z innych krajów. Kwota dotacji winna być dzielona możliwie równo pomiędzy partnerów projektu z Polski i Niemiec, przy czym jedna ze stron może otrzymać maksymalnie 60% środków. Niemniej jednak przyznane środki są zawsze wypłacane jednej instytucji - w Polsce albo w Niemczech - która to instytucja będzie odpowiedzialna za przekazanie środków drugiemu partnerowi.
Konkurs specjalny jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o dotację należy przesłać wyłącznie za pośrednictwem internetowego portalu obsługi wniosków Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki. Przed złożeniem wniosku prosimy zapoznać się z instrukcją oraz dalszymi informacjami zawartymi w rubryce „Dokumenty“.
Pięć kroków do złożenia wniosku:
Instrukcja – konkurs specjalny
Regulamin przyznawania stypendiów
1. Zarejestrować się na portalu obsługi wniosków
2. Podać kod aktywacyjny
3. Zalogować się podając nazwę użytkownika i hasło
4. Wysłać zapytanie
5. Wypełnić i wysłać wniosek